19

Scenariusze lekcji

kwi

Autor:  Anna Żabka

Lekcja multimedialna. „Ballady i romanse” A. Mickiewicza wyrazem romantycznego buntu.

(2 godziny)

Cele:

-uczeń zna założenia romantycznego buntu wobec oświeceniowej poetyki,

- potrafi , w odwołaniu do definicji gatunku ,wyszukać cechy charakterystyczne dla ballady,

-umie przedstawić element światopoglądu romantycznego

Formy:

-zbiorowa,

-indywidualna,

Metody

-podawcza,

-mapa pojęciowa,

-burza mózgów

Materiały dydaktyczne

-sala multimedialna ze stanowiskami komputowymi z dostępem do Internetu ,

-rzutnik i przygotowane przeźrocza,

-baza szkolnej biblioteki internetowej ,http://www.wolnelektury.pl

- baza Galerii Malarstwa Polskiego, http://www.pinakoteka.zascianek.pl/Michalowski/Index.htm

Przebieg zajęć:

1.Sprawy organizacyjne.

2 Wprowadzenie:

a)zapisanie celów lekcji:

-znam założenia buntu romantyków przeciw estetyce oświecania,

-potrafię odnaleźć cechy gatunku ballada w wybranych utworach,

-potrafię stworzyć mapę pojęciową dla „Ballad i romansów” A. Mickiewicza

b) zapisanie pracy domowej : Na podstawie wypracowanych na zajęciach ćwiczeń zapiszę uproszczoną mapę pojęciową dla „Ballad i romansów” A. Mickiewicza.

3. Część zasadnicza zajęć.

a) nauczyciel wyświetla tekst wstępu do rozważań( przypomnienie filozofii romantycznej dotyczącej znaczenia ludowości )

„Poezja (…) za swe pierwsze prawo uznaje to ,że swoboda pisarza nie znosi żadnego prawa nad sobą”- F. Schlegel. Teoria wolności artysty skutkowała w bezpośredni sposób odwrotem od klasycznego kanonu piękna szeroko pojętego, dotyczyło to zarówno poetyki tekstów literacki jak i sztuk pięknych. Odejście do antyku spowodowało poszukiwania nowej inspiracji w materii nieodkrytej i uważanej do tej pory za niegodna sztuki , w kulturze duchowej prostego ludu oraz w odległych i mrocznych czasach średniowiecza. Romantycy w myśl założeń Johanna Herdera , który twierdził „że im jakiś lud jest dzikszy, to znaczy ,ze jest żywotniejszy, swobodniej działający”. Słowa te zalały odzwierciedlenie w teorii romantyzmu K. Brodzińskiego, który pierwotnym mieszkańcom kraju-Polski nadał miano twórców znakomitych „Lud bowiem tak śpiewa jak czuje”- a czucie ma twórcze ,szalone , swobodne i zmysłowe. Bunt przeciw sztywnym normom i regułom oświeceniowym zaowocował więc poszukiwaniem wolności i naturalności.

b) aby zrozumieć ,jak artyści wykorzystywali motywy ludowe należy zapoznać się z twórczością Piotra Michałowskiego ( łączenie się ze stroną www. pinakoteka .zascianek.pl) i Stanisława Moniuszko-nagrania „Prząśniczka”, „Czy powróci”- uczniowie odnoszą sie do tematów poruszonych na obrazach: Piotr Michałowski cz.II oraz do tekstów pieśni Moniuszki (rozmowa ukierunkowana na wyszukanie motywów ludowych –bohaterowie wywodzący sie z nizin społecznych ),

c) bunt w tekstach „Ballad i romansów”

Uczniowie łącząc sie ze stroną http://www.wolnelektury.pl/katalog/lektura/ballady-i-romanse/ mają wykonać następujące zadania:

- zapoznać sie z definicją gatunku literackiego ballada(można odwołać sie do treści zapamiętanych z gimnazjum),uczniowie musza zdecydować co stanowi o istocie gatunku,

-przeczytać ballady: „Romantyczność”, „Świtezianka”, „Rybka”, „Lilie”

-przygotować następujące informacje dotyczące wymienionych tekstów:

  • czy teksty mają dodatkowe podtytuły, jeśli tak to co

sugerują?

  • co jest tematem utworu, do jakiej kategorii problematyki można go zaliczyć?
  • kim są bohaterowie, z jakiej warstwy społecznej pochodzą, jakie światy reprezentują?
  • kim jest narrator tekstu, jakie uczucia nim powodują, jak się zachowuje?
  • jak pojmowany jest występek i co grozi bohaterom?

(pytania pojawiają się na foliogramie i są obecne przez cały czas pracy uczniów )

d) podsumowanie pracy uczniów

Zgodnie z definicją gatunku uczniowie omawiają poszczególne teksty , ze zwróceniem uwagi na :

-tajemniczość,

-fantastykę,

-ludowość,

-nastrój grozy-motyw winy i kary

-epickość tekstu

e0 przypomnienie o zadanej pracy domowej

———————————————————————————————–

Autor: Marta Warecka, nauczyciel języka polskiego

I Liceum Ogólnokształcące w Łosicach

Scenariusz lekcji dla klasy I ponadgimnazjalnej, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii

Temat: Internetowa podróż w czasie – synteza epoki oświecenia

Uwaga wstępna: zajęcia poświęcone są syntezie wiadomości z zakresu wiedzy o epoce oświecenia. Lekcja może pełnić funkcję powtórzenia, ostatniej przeprowadzonej jednostki przed pracą klasową merytoryczną i stylistyczną. Uczniowie systematyzują swoja wiedzę za pomocą informacji wyszukanych w Internecie, na stronach wskazanych przez nauczyciela. Grupa, która pierwsza wykona każde pojedyncze zadanie otrzymuje 1 punkt. Na koniec lekcji punkty są sumowane i na ich podstawie nauczyciel wystawia ocenę za aktywną pracę.

Czas zajęć: 90 min.

Cele operacyjne: Uczeń wyszukuje informacje w Internecie i odpowiednio je selekcjonuje, dokonuje syntezy wiadomości na temat twórczości Ignacego Krasickiego, światopoglądu, idei i założeń epoki, dokonuje syntezy wiadomości na temat wielkich ludzi oświecenia w oparciu o prezentację multimedialną, na podstawie rycin zamieszczonych w Internecie charakteryzuje architekturę klasycystyczną, kojarzy fakty historyczne, kreśli tło historyczne i intelektualne oraz światopoglądowe epoki, charakteryzuje dwa dominujące w oświeceniu nurty: klasycyzm i sentymentalizm, potrafi zredagować poprawną notatkę encyklopedyczną, poprawnie definiuje gatunek bajki i satyry oraz określa ich cechy strukturalne. Rozróżnia bajkę epigramatyczną od narracyjnej. Wskazuje dominujące motywy w wybranych satyrach Krasickiego.

Środki dydaktyczne: podłączone do Internetu komputery, laptop dla nauczyciela, projektor, zeszyty przedmiotowe.

Metody pracy: wyszukiwanie informacji na wskazanych stronach w Internecie, dyskusja, praca samodzielna lub praca w parach, odsłuchanie nagrania bajek, lektura tekstów online, wyświetlenie prezentacji multimedialnej w Power Poincie.

Przebieg zajęć:

  1. Uczniowie zasiadają przed komputerami podłączonymi do Internetu. Dobierają się w pary, tak, by każdy mógł swobodnie pracować w czasie lekcji.
  2. Na ścianie przy użyciu projektora nauczyciel wyświetla pierwsze zadanie „Na rozgrzewkę”: Które historyczne wydarzenia przypadają na czasy oświecenia? Uczniowie sięgając do pokładów swojej wiedzy, eliminują błędne odpowiedzi.
  1. konfederacja barska;
  2. wyprawa Napoleona na Moskwę;
  3. zlikwidowanie zakonu jezuitów;
  4. obrady Sejmu Wielkiego;
  5. powstanie listopadowe;
  6. uchwalenie Konstytucji 3 maja;
  7. odsiecz wiedeńska;
  8. powstanie kościuszkowskie;
  9. I rozbiór Polski;
  10. Wiosna Ludów;
  11. konfederacja targowicka;
  1. Uzupełnij samodzielnie tabelę informacjami na temat charakterystycznych cech klasycyzmu i sentymentalizmu.
    KLASYCYZM SENTYMENTALIZM
    PRZEDSTAWICIELE
    PODSTAWA TWORZENIA DZIEŁA
    STOSUNEK DO RZECZYWISTOŚCI
    POJMOWANIE FUNKCJI LITERATURY
    KONCEPCJA ARTYSTY
  2. Odszukaj w Internecie zdjęcia następujących budowli: Teatru Wielkiego w Warszawie, Kolegiaty w Kruszwicy, Belwederu w Warszawie, Zamku w Baranowie w Sandomierskiem. Który przykład stanowi realizację architektury doby klasycystycznej? Wykorzystaj informacje ze strony: http://pl.wikipedia.org/wiki/Architektura_klasycystyczna
  3. Na podstawie zasobów sieci stwórz notatkę encyklopedyczną: Szkoły Rycerskiej, Komisji Edukacji Narodowej, Towarzystwa do Ksiąg Elementarnych, Towarzystwa Przyjaciół Nauk.
  4. Zapoznaj się ideami epoki zamieszczonymi w artykule pod adresem:

http://oswiecenie.lektury.gazeta.pl/lektury/1,91352,5409223,Oswiecenie.html

Na podstawie przeczytanego materiału postaraj się wymienić trzy wzorce osobowe epoki oświecenia.

  1. Nauczyciel wyświetla stronę http://pl.wikipedia.org/wiki/Bajka, gdzie znajdują się rodowód i klasyfikacja gatunku bajki. Uczniowie zapoznają się z informacjami.
  2. Wejdź na stronę http://www.wolnelektury.pl i postaraj się odszukać bajkę Lew i zwierzęta Ignacego Krasickiego. Przeczytaj ją online i postaraj się odpowiedzieć na wyświetlone na ścianie przy użyciu rzutnika pytania:
    1. Wyjaśnij, na czym polega alegoryczność tej bajki?
    2. Wyjaśnij, dlaczego w oświeceniu bajka i satyra były bardzo popularnymi gatunkami literackimi. Podaj dwa argumenty.

Na zakończenie uczniowie wysłuchują profesjonalnego nagrania tekstu w wykonaniu Piotra Głowackiego.

  1. Prześledź Bajki I. Krasickiego http://www.wolnelektury.pl Postaraj się odnaleźć te, w których zastosowano dialog. Zastanów się, jaką rolę pełni on w utworze?
  2. Wybierz spośród bogatego zbioru bajek I. Krasickiego (http://www.wolnelektury.pl) jeden tekst i na jego przykładzie określ: typ bajki, przesłanie utworu, zastosowane środki konstrukcyjne.
  3. Sprawdź, jakie motywy wykorzystuje I. Krasicki w satyrze Do Króla? Spróbuj przypomnieć sobie z lekcji, na czym polega zabieg nazywany persyflażem parodystycznym?
  4. Na zakończenie lekcji dwie chętne uczennice wyświetlają reszcie klasy przygotowaną na tą lekcję prezentację multimedialną pt. Przedstawiciele Polskiego Oświecenia, a także omawiają ją skrótowo.
  5. Lekcję wieńczy zsumowanie punktów przyznawanych w czasie dwóch zajęć i wystawienie adekwatnych ocen.

Najwybitniejsze postaci oświecenia